X

Noslēgusies Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020

2021. gada 21. aprīlis

Noslēgusies Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2020

2021.gada martā noslēdzās Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2020 gada lasīšanas sezona.

“Bērnu un jauniešu žūrija” ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstrādāta un kopš 2001.gada īstenota lasīšanas veicināšana programma. Bērni un jaunieši, kuri iesaistās žūrijas darbā, kļūst par literatūras ekspertiem. Katru gadu viņi lasa un vērtē jaunākās grāmatas, kas īpaši izvēlētas šai programmai un izvirza balvai rakstniekus, ilustrētājus, tulkotājus, izdevējus – visus, kas piedalījušies interesantāko grāmatu tapšanā. Tāpat arī bērni un vecāki par piedalīšanos, lasīšanu un vērtēšanu Bērnu un jauniešu žūrijas noslēgumā saņems jaukas pārsteiguma balviņas.

Pavisam 13 tūkstoši lieli un mazi lasītāji pauda savu sajūsmu un pārdomas par izlasīto, simtiem, pat tūkstošiem lielisku vārdu tika nosūtīti autoriem, tie sajūsmināja un aizkustināja rakstniekus. Ir vērts rakstīt un māksliniekiem ilustrēt, tulkotājiem tulkot un izdevējiem izdot arvien jaunas un jaunas grāmatas, jo lasītāju kopiena ir liela –  tā mainās, bet tomēr pastāv un attīstās.

Šogad, atšķirībā no citiem gadiem, Bērnu žūrijas noslēguma pasākums “Lielie lasīšanas svētki”, kas katru gadu notiek Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, notika tiešsaistē. Līdz ar to šos Lielos lasīšanas svētkus varēja vērot pilnīgi visi interesenti. Pirmajiem digitālajiem "Lielajiem lasīšanas svētkiem" – gadu ilgušā lasīšanas maratona noslēguma pasākumam – līdzi sekoja vairāk nekā 2000 ieinteresēti dalībnieki no Latvijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Spānijas, Brazīlijas, ASV un citām valstīm. To darīja arī Sējas skolas skolēni, kas bija piedalījušies grāmatu lasīšanā un vērtēšanā.

Lielo lasīšanas svētku ieraksts no Latvijas Nacionālās bibliotēkas skatāms šajā saitē: https://youtu.be/6hWJPotdDG4

Šajos “Lielajos lasīšanas svētkos”, tika paziņotas šī gada novērtētās grāmatas, apbalvoti rakstnieki un ilustratori, tulkotāji, izdēvēji u.c., kā arī izteikta atzinība vairākām bibliotēkām par lielisku darbu Bērnu žūrijā.

Pirmo trīs vietu ieguvēji katrā vecumgrupā (pēc bērnu balsojuma) ir:

5+

 1. Anna Ļenasa. "Krāsu mošķis" (Latvijas Mediji, 2020) (1699 balsis)
 2. Sabīne Košeļeva. "Gurķis Elmārs, kas dikti kreņķējās" (Pētergailis, 2019) (1641 balss)
 3. Juris Zvirgzdiņš. "Rasas vasara" (Pētergailis, 2020) (1153 balsis)

9+

 1. Dzintars Tilaks. "Papus Tur" (Zvaigzne ABC, 2019) (577 balsis)
 2. Edgars Valters. "Poķu grāmata" (Zvaigzne ABC, 2019) (571 balss)
 3. Anna Starobiņeca. "Vilka midzenis" (Zvaigzne ABC, 2019) (396 balsis)
   

11+

 1. Jurga Vile, Lina Itagaki. "Sibīrijas haiku" (Liels un mazs, 2020) (437 balsis)
 2. Kristīna Olsone. "Ērgļuklints noslēpums" (Zvaigzne ABC, 2020) (429 balsis)
 3. Rēli Reinausa. "Marks, maģija un vilkate Vilma" (Jāņa Rozes apgāds, 2020) (256 balsis)

Sējas pamatskolas “Lielie lasīšanas svētki” un Bērnu žūrijas dalībnieku sumināšana notiek šodien - 21.aprīlī. Skolēni tiek iepazīstināti ar uzvarētājgrāmatām katrā kategorijā un salīdzina rezultātus ar savu balsojumu. Tāpat bērni par dalību saņēma pateicības rakstus un jaukas pārsteiguma balviņas no Nacionālās bibliotēkas un Sējas pamatskolas.

Īpašu balviņu par dalību un centīgu lasīšanu saņēma Sējas skolas 1.klases skolēns – Deivids Blūms, kurš bija izlasījis pilnīgi visas savas kategorijas grāmatas, kā arī vēl daudz vecāko klašu kategorijas grāmatas! Tāpat papildus balviņu saņēma arī 5.klases skolniece Daniela Maksimova, kura arī centīgi bija izlasījusi visas savas vecumposma grāmatas, kā arī cītīgi lasīja papildus grāmatas, un pati pirmā no Sējas skolas iesniedza grāmatu vērtējumu Nacionālajai bibliotēkai!

Vēl lielu paldies vēlos teikt Sējas pamatskolas 2.klasei, jo šajā klasē grāmatas izlasīja un novērtēja 100% skolēnu un arī klases audzinātāja!

Paldies visiem par dalību, par centību, par lasīšanu! Paldies vecākiem un audzinātājiem par atbalstu, par palīdzību novērtējuma anketu aizpildīšanā un bērnu motivēšanu!

Slavenais britu rakstnieks Nīls Geimens ir teicis: "Vienkāršākais veids, kā izaudzināt izglītotus bērnus (cilvēkus), ir iemācīt lasīt un atklāt, ka lasīšana ir patīkama izklaide. Vienkārši atrodiet grāmatas, kas viņiem patīk, dodiet pieeju šīm grāmatām un ļaujiet tās izlasīt".

Prieks, ka tomēr tik daudz jauniešu lasa grāmatas! Uz tikšanos pavisam drīz – jau jaunajā Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijā 2021!

Sējas pamatskolas bibliotekāre,

Kristīne Jākobsone